Otomobil tarihini ilk ağızdan dinleyin

Mercedes-Benz yalnızca otomobilleriyle değil, müzesiyle de standartları belirliyor.

Motorlu araçların tarihi için geleceğin binaları
Otomobili icat edenler otomobil müzesini de kurdu: 19 Mayıs 2006’da Stuttgart’daki Mercedes-Benz Müzesi açıldı. İki buçuk yıllık bir inşa süresinden sonra, Stuttgart bölgesindeki kentsel gelişimin mimarisini temsil eden bu göz alıcı yapı yaratıldı. Ünlü “UNStudio van Berkel und Bos” tarafından Amsterdam’da projelendirilen bu yapı, markanın mirasını temsil ediyor. Binanın iç bölümü insan DNA’sında bulunan sarmal gibi şekilleniyor. Bu yüzden de Mercedes-Benz markasının orijinalliğini yansıtıyor. Müze aynı zamanda, Wilhelm von Humboldt’un fikirleri üzerine kurulu; “Geçmişini bilenin geleceği olur.”

İki saatte 125 yılı aşkın otomotiv tarihini görmek
Müzenin içerisinde iki saatlik yürüyüşle, ziyaretçiler otomobil endüstrisinin tarihinde 125 yıllık bir gezinti yapabiliyor. Müzenin en üst katına asansörle çıkarak orada bulunan iki uzun, dönen tur çemberi ile koleksiyonu gezip, tekrar başlangıç noktasına dönebiliyorlar.

“Efsane” ve “Koleksiyon” odaları
İlk gezi yedi adet “Efsane” odasına tekabül ediyor, burada Mercedes-Benz’in kronolojik dönüşümünü görüyorsunuz. İkinci turda ise, otomobillerin büyük bir kısmı “Koleksiyon” odalarında toplanıyor. Bu odalarda da Mercedes-Benz’in portfolyosunu görebilmeniz ve yıllar içinde üretilen otomobillerin nasıl çeşitlilik kazandığına şahit olmanız mümkün. Müzede belgeler halinde Mercedes-Benz otomobillerinin reklamlarını da görebiliyorsunuz.

160’dan fazla araç ve dokuz ayrı katta, 16.500 metrekare genişliğinde bir alanda sergilenen 1500’den fazla sergi parçası ile bu müze mutlaka ziyaret edilmeli. Mercedes-Benz Müzesi 125 yılı aşkın bir tarihi, bir bütün içerisinde sunmayı başarıyor. Dünyada bu amacı gerçekleştiren ilk müze olma özelliğine sahip!